18.28
18.25
20.93

...
Gündem

İtalya'da düşen helikopterle ilgili soruşturma açıldı: Kara kutu yok!

İçinde 4'ü Türk olmak üzere 7 kişinin bulunduğu ve İtalya'nın Lucca kentinden kalktıktan sonra Cusna Dağı bölgesinde düşen helikopterle ilgili sır perdesini aralama çalışmaları sürüyor. İtalyan medyasının manşetten verdiği haberlerde dikkat çeken detaylara yer verildi.

İtalya’da 9 Haziran'da Toskana bölgesine bağlı Lucca kentinden havalandıktan sonra Modena civarında radar teması kesilen ve içinde 4'ü Türk toplam 7 kişinin bulunduğu helikopterin Cusna Dağı bölgesinde düştüğünün tespit edilmesinin ardından yapılan çalışmalarda 7 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Helikopterde bulunan Lübnanlı iş adamının kazadan kısa bir süre önce oğluna gönderdiği video ortaya çıkmış, havanın kapalı ve puslu olduğu dikkat çekmişti.

İKİ GÜNDÜR ARANIYORDU

İtalyan pilot Corrado Levorin'in kullandığı helikopterde Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri'nin Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için İtalya'da bulunan 4 Türk vatandaşı çalışanı ve 2 Lübnan vatandaşı bulunuyordu.

PİLOT HASTA MIYDI?

7 kişiye mezar olan helikopterle ilgili haberler, İtalya medyasında bugün de yer almaya devam ediyor. 33 yaşındaki tecrübeli İtalyan pilot Corrado Levorin'in kullandığı neden düştüğü hala merak konusu. Soruşturma kapsamında pilotun hasta olup olmadığı, helikopterle ilgili teknik sorunlar olup olmadığı ve hava koşullarının düşüşe bir etkisi olup olmadığı gibi detaylar araştırılıyor.

HELİKOPTERDE KARA KUTU YOK

Lucca'dan Reggio'ya iletilen soruşturma dosyasında, suç oluşturan adam öldürme ve büyük çaplı bir kazaya neden olan cezai ihmal ihtimalleri araştırılıyor. İtalyan medyasında yer alan haberlerde yedi cansız beden için otopsi verildiği aktarılırken, La Nazione gazetesinin "Helikopterde kara kutu yoktu" başlığıyla verdiği haberde, Alp Dağları Kurtarma Birimi Başkanı'nın bu tip helikopterlerde kara kutu olmadığına vurgu yaptığı ve bu nedenle kazanın neden veya nedenlerini belirlemenin kolay olmayacağı belirtiliyor.

TRAJEDİ ÖNLENEBİLİR MİYDİ?

Cusna Dağ Kurtarma'nın Başkanı Luca Pezzi'nin açıklamalarına yer veren La Nazione, helikopterde kara kutu olmamasının normal olduğu yazdı. Ulusal Uçuş Güvenliği Ajansı'ndan bir teknisyenle birlikte enkaz alanında incelemelerde bulunan Pezzi, Reggio savcısı tarafından emredilen soruşturmanın parcası olarak incelemelerde bulundu. Savcılığın verdiği otopsi emri sayesinde de kazanın nedenleri hakkında daha fazla bilgi elde edilmesi umuluyor. Yetkililer, "Şu anda varsayımların ötesine geçmek mümkün değil" açıklamasında bulunurken, korkunç trajedinin önceden önlenebilir olup olmadığı merak konusu.

İlgili Haberler