13.43
15.24
18.31

...
Şehir Hakkında

Konya Ereğli'ye Özgü Yemekler

Ereğli'nin Yöresel Yemekleri

Ereğli’nin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için Ereğli’ye gelirseniz mutlaka ilçeye özgü olan lezzetleri de tatmalısınız. Türkiye’de ve Dünya üzerinde bulunan en lezzetli beyaz kirazlar bilindiği üzere Ereğli’nin İvriz Köyü’nde yetişmektedir.

İvriz Köyü’nden toplanan beyaz kirazlardan yapılan beyaz kiraz reçeli, dolaman mantarından elde edilen dolaman güveç, nefis boz sulu et yemeği, değişik lezzetleri sevene kayısılı yemeği, farklı tadıyla uzun kabak yemeği ve calla yemeğini Ereğli ziyaretiniz sırasında tadabilirsiniz.

Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah Havuç

Ereğli’ye ait olan siyah havuç kozmetik ve gıda sanayisinde doğal boya olarak kullanılmaktadır. Ereğli’nin topraklarının kireç ve potasyum dengesinden dolayı en kaliteli siyah havuçlar ilçede yetişmektedir. 

Oldukça faydalı olan siyah havuç hücre yenilemede faydalı ve antioksidan bakımından çok zengindir. Şalgam suyu yapılarak da tüketilen siyah havucun tadına mutlaka bakmalısınız.

Calla

Calla

Calla

Kuşbaşı et arpacık soğan ve patates ile yapılan bir yemek türüdür. Türlü şeklinde hazırlanan calla lezzeti ile damaklarınızı şenlendirecektir.

Beyaz Kiraz Reçeli

Beyaz Kiraz Reçeli

Beyaz Kiraz Reçeli

Dünya üzerinde yetişen en lezzetli ve tatlı beyaz kirazlar Ereğli’nin İvriz Köyü’nde yetişmektedir. Özenle toplanan beyaz kirazlardan elde edilen reçelin tadı da doğal olarak mükemmeldir. Bu sebeple reçelin tadına mutlaka bakmalısınız.

Lezzeti ile damakları şenlendiren beyaz kirazın faydaları da saymakla bitmez. Öncelikle beyaz kiraz mükemmel bir lif kaynağıdır. Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Kolesterolü ve kan şekerini düşürücü etkisiyle önemli bir tedavi kaynağıdır. Vücutta bulunan nikotinin atılmasına yardımcı olduğu için sigara içenlerin bol bol tüketmesi önerilmektedir.

Sadece bu sayılan yararları bile kirazın ve kirazdan üretilen ürünlerin tüketilmesi için yeterlidir. Siz de ürünün kaynağındayken bol bol yemeli ve hatta bu mükemmel lezzeti sevdiklerinizle de paylaşmalısınız.

Uzun Kabak Yemeği

Uzun Kabak Yemeği

Uzun Kabak Yemeği

Uzun kabak ve kemikli kuzu eti ile yapılan bu lezzete üzüm koruğu ya da limon tuzu katılarak ekşimsi bir tat kazandırılmaktadır.   Mayhoş tatları sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir yemek türüdür.

Dolaman Güveç

Dolaman Güveci

Dolaman Güveci

Dolaman mantar, et, soğan, biber ve salça gibi malzemelerin birleşimi ile hazırlanan dolaman güveç oldukça lezzetlidir. Daha önce dolaman mantarı yemediyseniz eğer sizin için de farklı bir deneyim olacaktır.

Hem faydalı hem de lezzetli olan dolaman, nadir mantar türleri arasında olduğu için fiyatı da diğer mantar türlerine göre daha fazladır. Et tadında olan bu mantarı mutlaka yemelisiniz.

Kayısılı Yemeği

Kayısılı Yemeği

Kayısılı Yemeği

Kuşbaşı et ya da kuzu eti kullanılarak yapılan yemeğin içine bol kuru kayısı katılmaktadır. Et yemekleri içinde kuru meyvelerin bulunması hoşunuza gidiyorsa bu yemek tam size göre.