...
Dünya

Kredi faizlerinde artış kapıda!

TCMB hafta sonu yayımladığı açıklamada ve Resmi Gazete de yayımlanan kararında, bireyselde yabancı para (YP) mevduatta TL ye dönüşümü düşük bankalara 500 baz puana ulaşan ilave yabancı para zorunlu karşılık getirirken finansman şirketlerinin sıfır olan zorunlu karşılık oranlarını bankacılık sektörü ile eşitledi. Liralaşmayı teşvik için düzenleme değişikliği Merkez Bankası, karar duyurusunda Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda finansal istikrarın desteklenmesi ve liralaşmanın teşvik edilmesi kapsamında makroihtiyati politika setini güçlendirerek zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir denildi. Merkez Bankası nın (TCMB) banka bilançolarının varlık tarafına da zorunlu karşılık uygulamaya başlamasının ve bazı TL ticari kredileri de ilk kez bu zorunlu karşılığa dahil etmesinin ticari kredi faizlerini de artırması bekleniyor. Uzmanlar ise yüzde 20-21 seviyesindeki ticari kredi faizlerinin yüzde 24'e yükselebileceğini belirtiyor.  İş Yatırım ın notunda TCMB kararının TL cinsi ticari kredilerde faiz oranını artırmasının ve ticari kredi büyümesini de sınırlamasının beklendiği belirtildi. TCMB datalarına nazaran ortalama ticari kredi faizi 15 Nisan prestijiyle yüzde 20,4 düzeyinde. TCMB verilerine göre ortalama ticari kredi faizi 15 Nisan itibarıyla yüzde 20,4 seviyesinde.Notta, uygulamanın bankacılık sektörü için olumsuz olduğu belirtilerek, Özellikle 2021 yıl sonundan günümüze ticari kredi büyüme oranı yüksek olan özel bankalar bu adımdan daha çok etkileniyor. 

Kamusal yükleri artacak olan bankaların, bu ek maliyetleri müşterilerine yansıtacağını düşünmekteyiz denildi.Kararın ardından düşüşle açılması beklenen bankacılık endeksi ise beklentilerin aksine yükseldi. Kamusal yükleri artacak olan bankaların, bu ek maliyetleri müşterilerine yansıtacağını düşünmekteyiz denildi.Kararın ardından düşüşle açılması beklenen bankacılık endeksi ise beklentilerin aksine yükseldi. Bankacılık endeksi saat 10.48 de yüzde 3 e yakın yükselişle 2,168.27 puandan hareket ediyor. Reuters'ın haberine göre; Yatırım Başekonomisti Enver Erkan da, uygulama sonrası yüzde 20-21 oranında olan ticari kredi faizlerinin yüzde 24 civarlarına çıkabileceğini belirterek şunları söyledi: Varlık tarafına zorunlu karşılık TCMB bilançoların yükümlülük tarafına uygulanmakta olan zorunlu karşılıklar, yapılan düzenleme ile makro ihtiyati politika setini güçlendirmek amacıyla bilançoların varlık tarafına da uygulamaya başlandı. 

Bu kapsamda, bankalar ile finansman şirketlerinin TL cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredileri zorunlu karşılığa tabi tutuldu. İSTİSNALAR HARİÇ TL TİCARİ KREDİLERE YÜZDE 10 ZORUNLU KARŞILIK TCMB böylece 1 Nisan 2022 den itibaren dörder haftalık dönemlerde kullandırılan ticari kredilerin yüzde 10 u oranında zorunlu karşılığın aynı sürelerde tesis edilmesine karar verdi. Ayrıca 31 Mayıs 2022 itibarıyla 31 Aralık 2021 tarihine göre kredi büyüme oranı yüzde 20 nin üzerinde olan bankaların, 31 Mart 2022 ve 31 Aralık 2021 tarihlerinde mevcut kredi bakiyeleri arasındaki farkın yüzde 20 si oranında zorunlu karşılığı 6 ay boyunca tesis etmesine karar verildi. Böylece dönüşümü yüzde 5 in altında kalan bankalara ilave 500 baz puan yüzde 5 ile yüzde 10 arasında olan bankalara ilave 300 baz puan zorunlu karşılık uygulanmasına karar verildi. Bu değişiklik, tesisi 13 Mayıs ta başlayacak olan 29 Nisan tarihli hesaplama döneminden itibaren geçerli olacak. 

 

İlgili Haberler